• Hem
  • Kontakta oss
sida

Kontakta oss

Vänsterpartiet Västernorrland
[email protected]

Distriktsordförande:
Isabell Mixter
[email protected]

Ombudsman:
Sebastian Nygren
[email protected]

Politisk sekreterare:
Ulrica Ödebygd
[email protected]

______________________________________________________

Våra förtroendevalda företrädare i Distriktsstyrelsen              Distriktsordförande: Isabell Mixter
Kassör: Igor Petsch

Ordinarie ledamöter:

Ulrica Ödebygd
Ewa Arph Wernström
Natalia Sjöberg
Maritza Villanueva
Karl-Johan Rahm

Ersättare (i inträdesordning):
Emelie Gårdman
Michael Carlsson
Jörgen Andersson
Martin Neldén
Hans Wiklung

Revisorer:
Thomas Jäärf
Ronny Fröwall

Valberedning:

Nina Orefjärd
Marie Buhr
Jan Jennerhag
Klara Hedin
Carl-Fredrik Edgren

 ___________________________________________________

Ordföranden i Västernorrlands lokala partiföreningar

Sundsvall – Klara Hedin  [email protected]

Timrå – Svante Sörmark [email protected]

Kramfors – Thomas Lundberg [email protected]

Härnösand – Alireza Samadi [email protected]

Sollefteå –  Sebastian Nygren  [email protected]

Örnsköldsvik –Ulrica Ödebygd [email protected]

Ånge – Ewa Arpf Wernström [email protected]

___________________________________________________

Regiongruppen

Gruppledare:
Nina Orefjärd [email protected]

Politisk sekreterare:

Ulrica Ödebygd [email protected]

Ordinarie ledamöter i regionfullmäktige:
Nina Orefjärd, Kramfors
Isabell Mixter, Sundsvall
Lars-Gunnar Hultin, Utansjö
Gunnar Fors, Domsjö
Carina Hellström, Sollefteå
Sebastian Gunnesson, Svanö
Johnny Eriksson, Örnsköldsvik
Marie Buhr, Örnsköldsvik

Ersättare: 
Ulf Breitholtz, Näsåker
Christina Olofsson, Sandslån
Marie Hansson, Näsåker
Lars Sahlén, Graninge
Ulla Olofsson, Nyland
Anders Bergqvist, Älandsbro

Kerstin Lindgren-Fors, Domsjö

Sofia Gustavsson, Näsåker

 

Regionstyrelsen:
Ordinarie Isabell Mixter, Sundsvall
Ersättare Lars-Gunnar Hultin, Utansjö
Ersättare Nina Orefjärd, Kramfors

Hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN):
Ordinarie Nina Orefjärd, Kramfors
Ersättare Carina Hellström, Sollefteå
Ersättare Sebastian Gunnesson, Svanö

Nämnden för hållbar utveckling (NHU):
Ordinarie Lars-Gunnar Hultin, Utansjö
Ersättare Marie Buhr, Örnsköldsvik
Ersättare Johnny Eriksson, Örnsköldsvik

Patientnämnd-etisk nämnd:
Ledamot Ulla Olofsson, Nyland

Medborgarpanelen:
Carina Hellström, Sollefteå

Kulturforum:
Ulf Breitholtz, Näsåker

Stiftelsen Länsmuseet Västernorrland:
Anders Bergqvist, Älandsbro

Norrlands nätverk för musikteater och dans:
Marie Buhr, Örnsköldsvik

Kollektivtrafikmyndighetens direktion:
Lars-Gunnar Hultin, Utansjö

Samordningsförbundet Örnsköldsvik:
Gunnar Fors, Domsjö

Sveriges ekokommuner:
Nina Orefjärd, Kramfors

Kostnämnden Örnsköldsvik
Johnny Eriksson, Örnsköldsvik

Viltförvaltningsdelegationen
Lars-Gunnar Hultin, Utansjö

Samordningsförbundet Kramfors
Christina Olofsson, Sandslån

Landstingets revisorer:
Thomas Jäärf, Sundsvall

 ___________________________________________________

Vår ledamot i Riksdagen

Christina Höj Larsen

Kontaktuppgifter
Adress: Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon: 070-620 00 64 (presstjänsten, sms fungerar inte till detta nummer)
E-post: [email protected]

 

 

Kopiera länk