• Hem
  • Kontakta oss
sida

Kontakta oss

Vänsterpartiet Västernorrland

Storgatan 56
852 30 Sundsvall

[email protected]

Distriktsordförande:

Ingrid Nilsson, Härnösand  [email protected]

Politisk sekreterare:

Ulrica Ödebygd, Örnsköldsvik  [email protected]

______________________________________________________

Våra förtroendevalda företrädare i Distriktsstyrelsen                 

Distriktsordförande:
Ingrid Nilsson

Kassör:
Calle Edgren

Ordinarie ledamöter:
Isabell Mixter
Marie Buhr
Lars Sahlén
Christiane Rüdiger
Baran Hosseini

Ersättare (i inträdesordning):
Tomas Eriksson
Erfan Kakahani
Svante Sörmark

Revisorer:
Ain Liivlaid
Michael Carlsson

Valberedning:

Martin Neldén  (sammankallande)
Jon Björkman
Karin Gustavsson
Nina Orefjärd
Patrik Paulsson

 ___________________________________________________

Ordföranden i Västernorrlands lokalföreningar

Sundsvall – Karin Gustavsson [email protected]

Timrå – Heidi Jakobsen [email protected]

Kramfors – Thomas Lundberg [email protected]

Härnösand – Martin Neldén  [email protected]

Sollefteå –  Ulf Breitholtz  [email protected]

Örnsköldsvik –Kerstin Lindgren-Fors [email protected]

Ånge – Stefan Åsén [email protected]

___________________________________________________

 

Regiongruppen

Gruppledare:
Isabell Mixter [email protected]

Politisk sekreterare:

Ulrica Ödebygd [email protected]

Ordinarie ledamöter i regionfullmäktige:
Nina Orefjärd, Kramfors
Isabell Mixter, Sundsvall
Lars-Gunnar Hultin, Utansjö
Gunnar Fors, Domsjö
Carina Hellström, Sollefteå
Sebastian Gunnesson, Svanö
Jonny Eriksson, Örnsköldsvik
Marie Buhr, Örnsköldsvik

Ersättare: 
Judit Sundström, Sollefteå
Ulf Breitholtz, Näsåker
Christina Olofsson, Sandslån
Marie Hansson, Näsåker
Lars Sahlén, Graninge
Ulla Olofsson, Nyland
Anders Bergqvist, Älandsbro

Kerstin Lindgren-Fors, Domsjö

 

Regionstyrelsen:
Isabell Mixter ordinarie
Lars-Gunnar Hultin ersättare
Nina Orefjärd ersättare

Hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN):
Ordinarie Gunnar Fors, Domsjö
Ersättare Carina Hellström, Sollefteå
Ersättare Sebastian Gunnesson, Svanö

Nämnden för hållbar utveckling (NHU):
Ordinarie Lars-Gunnar Hultin, Utansjö
Ersättare Marie Buhr, Örnsköldsvik
Ersättare Johnny Eriksson, Örnsköldsvik

Patientnämnd-etisk nämnd:
Ledamot Ulla Olofsson, Nyland

Medborgarpanelen:
Carina Hellström, Sollefteå

Kulturforum:
Ulf Breitholtz, Näsåker

Stiftelsen Länsmuseet Västernorrland:
Anders Bergqvist, Älandsbro

Norrlands nätverk för musikteater och dans:
Marie Buhr, Örnsköldsvik

Kollektivtrafikmyndighetens direktion:
Lars-Gunnar Hultin, Utansjö

Samordningsförbundet Örnsköldsvik:
Gunnar Fors, Domsjö

Sveriges ekokommuner:
Nina Orefjärd, Kramfors

Kostnämnden örnsköldsvik
Johnny Eriksson, Örnsköldsvik

Viltförvaltningsdelegationen
Lars-Gunnar Hultin, Utansjö

Samordningsförbundet Kramfors
Christina Olofsson, Sandslån

Landstingets revisorer:
Thomas Jäärf, Sundsvall

 ___________________________________________________

Vår ledamot i Riksdagen

Christina Höj Larsen

Kontaktuppgifter
Adress: Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon: 070-620 00 64 (presstjänsten, sms fungerar inte till detta nummer)
E-post: [email protected]

 

 

Kopiera länk